Najnowszy komentarz rynkowy podsumowuje wydarzenia kwietnia 2025 i wskazuje na trendy, których rozwój zaobserwujemy w maju i kolejnych miesiącach.

Komentarz w skrócie: 

  • Po burzliwym początku kwietnia, kiedy protekcjonistyczna ofensywa administracji Trumpa wywołała gwałtowną korektę na rynkach akcji, inwestorzy próbują ocenić dalszy kierunek wydarzeń. Wyprzedaż na rynkach akcji, spowodowana ogłoszeniem nowych ceł i odwetowymi działaniami Chin, była najsilniejsza od czasów pandemii COVID-19. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami z poprzedniego komentarza, rynek zdołał częściowo odrobić straty dzięki złagodzeniu retoryki Białego Domu i wyłączeniu niektórych produktów z taryf. Uczestnicy rynku pozostają jednak ostrożni.
  • Relatywna siła krajowego rynku akcji, którą obserwujemy na tle pozostałych rynków rozwiniętych i wschodzących to ewenement w historii. Wydaje się, że połączenie faktu nominalnie niskich wycen w Polsce, przy wyższych wycenach na rynkach rozwiniętych i przy dużo większych kłopotach większości rynków wschodzących sprawiło, że relatywne postrzeganie Polski jako miejsca lokowania kapitału uległo drastycznej poprawie. Stąd obserwujemy istotny napływ kapitału zagranicznego do Polski w ostatnich miesiącach. Pytanie brzmi: jak „gorący” jest to kapitał i czy zostanie w Polsce na dłużej?
  • Na rynku obligacji skarbowych kwiecień przyniósł wyraźne ożywienie, wspierane spadkiem rentowności, pozytywną koniunkturą inflacyjną i wyraźną zmianą tonu ze strony Narodowego Banku Polskiego.
  • Kwiecień na rynku obligacji korporacyjnych potwierdził utrzymującą się silną koniunkturę i apetyty inwestorów na dług o atrakcyjnym oprocentowaniu. Mimo braku spektakularnych debiutów, rynek nie zwalniał tempa – wielu emitentów kontynuowało lub rozpoczynało nowe serie emisji, a popyt wciąż przewyższał podaż.

Pełna wersja jest do pobrania poniżej w formacie pdf.

Podobne artykuły