18.10.2022 Komentarze  

Korzyści IKE i IKZE, czyli jak oszczędzać z myślą o emeryturze

Inwestycje w przyszłość, m.in. z myślą o spokojnej i bezpiecznej emeryturze, dziś są możliwe bez wychodzenia z domu, dostępne przez całą dobę i 365 dni w roku. Aby w tym pomóc, na platformie internetowej VIG / C-QUADRAT TFI oferujemy możliwość otwarcia konta i wpłat on-line na IKE i IKZE oraz obsługę funduszy inwestycyjnych. Intuicyjny system pomaga tego dokonać w kilku prostych krokach.

Czym jest IKE/IKZE?

IKE i IKZE to skróty oznaczające Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Oba konta to dobrowolne, niezależne od ZUS sposoby zabezpieczenia się na emeryturę (III filar). Lokowane na nich środki są pomnażane przy pomocy instrumentów inwestycyjnych. Dodatkowo pozwalają uzyskać zwolnienie podatkowe od zysków wypracowanych przez zgromadzone oszczędności.

Gotowe strategie inwestycyjne dostosowane do wieku inwestującego

„Im wcześniej zaczyna się oszczędzanie, tym lepszy będzie efekt działania procentu składanego.”
– powtarza sławny miliarder Warren Buffet. Ale nigdy nie jest za późno, aby zadbać o spokojną emeryturę.

Klienci VIG / C-QUADRAT TFI mają do wyboru 3 gotowe strategie inwestycyjne:

  • Aktywną
  • Zrównoważoną
  • Konserwatywną.

Strategia aktywna to portfel złożony w dużej części z akcji, dlatego jest to wybór dla osób planujących długoterminowe oszczędzanie. Formuła konserwatywna składa się głównie z obligacji oraz instrumentów rynku pieniężnego i skierowana jest dla osób, którym pozostało mniej czasu do przejścia na emeryturę. Zrównoważona natomiast łączy cechy obu strategii inwestycyjnych.

Eksperci zarządzający aktywami zarządzają strategiami taki sposób, aby efektywnie realizować Twoje cele finansowe. Skład portfela jest dopasowywany do wieku Klienta, tak aby z upływem lat zwiększał się udział strategii konserwatywnej.

Czy muszę deklarować wysokość wpłat?

Zaletą IKE/IKZE jest to, że nie trzeba deklarować wysokości miesięcznych lub rocznych wpłat. Od Ciebie zależy, jakie kwoty możesz i chcesz odłożyć. Warto jednak utworzyć stałe zlecenie w banku na określoną kwotę. Taki system ułatwia zachowanie systematyczności, która w efekcie przyniesie realne oszczędności gromadzone na koncie.

Zwolnienie z podatków

IKE stwarza możliwość uzyskania zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych wypracowanych przez gromadzone oszczędności. Maksymalna wysokość wpłaty to 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. W 2022 roku wynosi ona 17 766 zł.

W przypadku IKZE maksymalna wysokość wpłaty w 2022 r. to w przypadku osób zatrudnionych równowartość 120% prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego – czyli 7 106,40 zł, a w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą 180% tego wskaźnika – czyli 10 659,60 zł. Co ważne, w rocznym zeznaniu podatkowym istnieje możliwość odliczenia od dochodu wpłat dokonanych w danym roku kalendarzowym, co obniży wysokość podatku.

Przekonaj się, jakie to proste

Założenie IKE bądź IKZE zajmuje kilka minut. Cały proces jest bardzo intuicyjny.

 Aby to zrobić:

  • przygotuj dowód osobisty oraz smartfon lub komputer z kamerą – jest to konieczne do poprawnej weryfikacji osoby zakładającej konto. Na podstawie zdjęcia dowodu osobistego oraz inteligentnego systemu rozpoznawania twarzy system potwierdzi Twoją tożsamość.
  • wejdź na stronę vigcq-tfi.pl.
  • w menu „oferta” wybierz opcję „Chcę inwestować korzystając z ulgi podatkowej”.

Tyle wystarczy!

Pamiętaj, że coroczna ulga w podatku dochodowym lub zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych realnie zwiększa wartość Twojej inwestycji.

Zadbaj o emeryturę już dziś!

Podobne artykuły

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Zapisz się na newsletter